KÜÇÜK TUVALETİ NASIL KİLER YAPARIZ?

Merhaba Dostlar,

Uzun bir aradan sonra şeffaf not defterime yazma fırsatı ancak bulabildim. Başlıktan da anlaşılacağı gibi, malum; ev taşıma…

Taşındığım evde birtakım nereye koyacağımızı ve özellikle çocuklu aileler için tehlike arz edebilecek kimyasalları konumlandırmak amaçlı beyin fırtınası yapmaya başladık. deneyimlerimizin de sonucunda, misafir için ayrılan ama hiç bir misafirin de kullanmadığını keşfettiğimi,çoğu evin standardında olan alaturka tuvaletimizi bu konuya çözüm olabileceğini düşündük ve işe koyulduk.

Biraz sonra detaylı yapım aşamalarını fotoğraflı olarak paylaşacağım gibi, küçük bir kiler edindik. Bu yolda esinlendiğim bir kaç blok sahibi de oldu. Özellikle tuvalet olduğu için, konu koku ve su korkusu olabiliyor.bununla ilgili küçük önlemler alarak başa çıkabileceğinizi içtenlikle söyleyebilirim. o zaman hadi başlayalım….

Öncelikle ilk yapmamız gereken, sonradan başımıza bela olabilecek koku probleminin önlemini almak oldu. Spontan bir şekilde düşündükçe güzel bir sonuç bulduğumu düşünüyorum. ve bunu internette taramalarımda hiç yapılmamış olduğunu farkettim (veya ben rastlamadım)

Tuvaletin deliğini hepimizin de bildiği gibi yaylı tuvalet kapağını biraz modifiye ederek kapatmayı düşündüm

Önce atındaki açılabilir yaylı sistemini (sevgili Burak arkadaşımın tabiriyle Lup&Lup kapağı:)) silikonladım.

Sonra üstüne silikon sıkarak,  hırdavatlarda ve yapı marketlerde bulabileceğiniz, 75 lik boru kapağı olarak adı geçen kapağı üzerine yapıştırdım.Bu boru kapağı tam istediğim aparat oldu.

Böylelikle tuvalet giderinden gelecek hertürlü tehlikeyi önleyecek aparatımızı hazırlamış olduk. aparatı gider deliğine oturttuğumuzda kilitli bir şekilde yerleşiyor zaten. Ama o kısımda da silikon kullanarak içinizi ferahlatabilirsiniz.

 Maliyet : 10 TL

Daha sonra kapatmak istediğiniz kısmı ki, üzerini nasıl kullanmak istediğinize bağlı, biz çamaşır makinası ve çamaşır sepetini düşündük. Bunun için herhangi bir marangozdan sağlam bir 18mm MDF işinizi görecektir. Ben marangozun elindeki çıkma mdf lerden kestirdim ve şansıma da tam da istediğim renk vardı. altına da, tuvalet taşının yüksekliğini absorbe edebilecek yükseklikte ayaklar monte ederek, düz bir zemin oluşturabilmenizde fayda sağlayacaktır.Ayakları MDF nin büyüklüğüne göre de güçlendirmeyi ihmal etmeyin.Zira benim kestirdiğim parça 100*70 olduğu için, 4 ayak taktığımda, makina üstüne gelince ortadan biraz çökme yaptı ve hemen iki ayak takviyesiyle ortayı güçlendirdim.

                      

Maliyet : 20 TL

                             

 

Yer düzeneğimiz de oturduktan sonra iş tasarım kısmına ve teknik desteklere kaldı. Şimdi, çamaşır makinasının temiz su alacağı ve kirli suyu vereceği bir sistem gerekliydi. Bunu da, tuvaletteki yere yakın olan musluğu temiz su alarak,gideri de yine tuvaletin içindeki lavabo sisteminin giderini kullanarak çözmeyi düşündüm.Musluğu sökerek çamaşır makinası musluğu monte ettim. Lavabo ünitesini yerinden söktüm ve altındaki sıcak soğuk su gelirlerini kör tapa ile iptal ettim.

                                    

Bir de tuvalete sifon olarak kullanılan bir su geliri vardı.oraya kör tapasını biraz çıkıntılı kör tapa takarak daha fonksiyonel hale getirdim.Bir askılık vazivesi aldı. Altındaki boru deliğini de kapatmış oldu.

 —

Ve son tknik olarak ihtiyacımız olan da bir elektrik priziydi.Bu herkesin tuvaletindeki konuma göre farklılık gösterebilir.Fakat bizimki malesef istediğimz yerde olmadığı için uzatıp,sıva üstü bir priz yapmak zorunda kaldım.

Şimdi geldik en güzel ve zahmetli tarafına. Bu kısımda bir mobilyacıdan destek alıp farklı tasarımlar da yapabilirsiniz. fakat bununla doğru orantılı olarak maliyetinizin de artacağını unutmayın. en güzeli el emeği göz nuru derseniz benim gibi, iş başa düşer:)

Önce konumlandıracağınız raf sistemini tasarlayıp ölçü alıyoruz. Daha sonra raf sistemleri satan herhangi bir raf mağazasından bildiğimiz market raf sisteminin aparatlarını alıyoruz. Raf ayaklarının standart 2 metre olduğunu tabiki mağazaya gidince öğrendim. iki tane iki metrelik raf kızaklarını aldıktan sonra bir de sanayiye gidip demircide kestirme işi çıkmış oldu. Bu arada internette de bu raf sistemlerinin satışı mevcut. iki tane raf kızağı ( veya tutacağı) ve karşılıklı olmak üzere 8 tane ayak(40cm enindeki rafı desteklicek büyüklükte) toplam 40 TL ye mal ettim. Ve boyutları 100*40 olacak şekilde 4 tane de mdf raf kestirdim.Mdf rafların tanesi de 30 tl ye geldi.Daha uyguna da bulunabilir.

Önce raf kızaklarını istediğim yüksekliklerde tutarak vida yerlerini işaretledim ve bir elimde matkap başladım delmelere…

Kızaklar yerine oturduktan sonra kestirdiğim mdf raflara da ayakları iki uçlarına vidaladım ve raf sistemi de hazır hale geldi.

 Raflar tak çıkar olduğu için aralarındaki mesafeyi gönlünüze göre değiştirme imkanına sahipsiniz.

Bundan sonrası teferruat arkadaşlar. Eşyalarınızı koyduktan sonra kalan boşlukları da portatif şekilde değerlendirmek sizin zevkinize kalmış.

Biraz önce yazdığım gibi,raf kızakları standart 2 metre oluyordu ve ben benim ihtiyacım olan 1,25 m yi sanayide kestirmiştim. E geri kalan 0,75 lik bir kısım ziyan mı olsun.

Onu da hemen kapı girişindeki 15 cm en boyutuna izin veren bir boşluğa 3 raf ve raf ayağı daha alarak (9 TL ekstra maliyetle) konumlandırıverdim.

Bundan sonrası keyfe keder derken bir kaç tane daha yaptığım olayı paylaşayım.Mesela kapı arkası boş kalacaktı ve bu benim içime el vermedi.Çok nadir kullandığımız çamaşır kurutma standını 2 ayak ile oraya konumlandırıverdim. Ve ışık sisteminin müteahitlerin inşaatta takmış olduğu aydınlatma kutusunun yetrli ve şık olmadığını fark ederek oraya da led aydınlatma yı takarak görsel ve aydınlık anlamında da desteklemiş oldum.

      –>  

Kendimce kullanışlı bir kiler&çamaşır odası yaptığımı düşünüyorum. Eğer dar ve kullanılmayan alanları olup böyle bir fikri olan arkadaşlara ışık tutabildiysem ne mutlu bana:)

her türlü sorunuz için iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle, sağlıklı kalın…

Mustafa Kabasakal

 

Lütfen Beğenin ve Takipte Kalın

14 thoughts on “KÜÇÜK TUVALETİ NASIL KİLER YAPARIZ?

 1. Mustafa Bey Güzel çalışma tebrikler.Bir sorum olacak:
  Çamaşır makinesinin giderini nereden verdiniz ?

  1. Teşekkür ederim Emre Bey.Çok kullanışlı oldu gerçekten ve hala bir sorun yaşamadık. Çamaşır makinesinin giderini, söktüğüm lavabonun giderine verdim.Lavabodan akan su nasıl gidiyorsa, makineden de aynı şekilde gidiyor. Sadece makinenin altındaki platformu güçlü tutun.Çünkü çalışınca sallanma yapabiliyor. Kolaylıklar dilerim

 2. Merhaba çok kullanisli olmuş emeginize sağlık bu kestirdiginiz raf nerden bulabilirim en uygun fiyata

  1. Merhaba,teşekkür ederim.rafları ölçüsünü aldıktan sonra tabakayı kestirerek alabilirsiniz. Sanayide fiyat araştırıp, uygun bir marangozdan almanız daha avantajlı olur. Hazır olanlar pahalıya geliyor.

 3. Emeğinize sağlık çok güzel olmuş klozeti iptal ederek böyle bir çamaşır makinesi yerleşimi yapmak mümkün olabilşr mi sizce?

  1. Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Klozeti iptal ettiğinizde de aynısı yapılabilir. Buradaki dikkat edeceğiniz durum, çamaşır makinesinin ihtiyacı olan kirli ve temiz suyu lavabonun gideri ve musluk suyu gelirinden aldım. Çamaşır makinesini kuracağınız yerde bir tane gider bir tane de su alacağınız gelir olması durumunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Klozeti kaldırdığınızda, koku vs olmaması adına kaldırdığınız bölgeye izolasyonu iyi yapmak ilerisi açısından da önemli olacaktır. Kolay gelsin, Selamlar:)

 4. Sizden ilham alarak buna benzer bir kurulum yaptık 80×80 bir seramik ve altına strafor koyduk fakat makine kurutmaya geçtiğinde aşırı sallantı yapıyor nasıl engelleyebilirim bir fikir verebilirmisiniz
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Öncelikle faydalı olduysam ne mutlu. Teşekkür ederim. Bahsettiğiniz sorunu ben de ilk etapta yaşadım. Bunun için çamaşır makinası altlığı olarak hazır ayaklar satılıyor. Bu çözüm olabilir. Bana bir fotoğraf gönderebilirseniz daha faydalı olabilirim belki. Mail adresime gönderebilirsiniz. mstfkabasakal@gmail.com

  1. Merhaba, Market raf sistemleri satılan heryerde var. Ben Antalyada ikamet ediyorum. Antalya raf adında mağza var. Oradan aldım. Ama sanayide rahatlıkla bulabilirsiniz. Hazır ölçüleri var. İstediğiniz ölçüde kestirip artanlarla da küçük raflar yaparsınız. Boşa gitmemiş olur

 5. Mustafa Bey merhaba. Emeğinize sağlık, çok başarılı olmuş. Ben de küçük tuvaletim için bunu düşünüyorum 1 yıldır. Ancak şöyle bir sorun var. Küçüçük bir tuvalet ve içinde lavabo yok. Dolayısıyla kirli su gideri için sizin yönteminizi kullanamayacağım. O noktada ne yapmak lazım? Diğer sorun ise kapısı o kadar dar ki makinenin girebilmesi için kapıyı da yaptırmam lazım, yani önce söktürüp, kırdırıp, yeni bir kapı yaptırmalıyım. Kapı işini hallettim desem kirli şu giderinde takıldım kaldım. Var mı bir çözüm öneriniz?

  1. Merhaba Pınar Hanım. Öncelikle teşekkür ederim, faydalı olduysa ne mutlu. Sizin durumunuza gelince, hiç telaşlanmayın elbetteki mümkün. Lavabo yoksa bile mutlaka bir musluk vardır tuvalette temiz suyu aldığınız. Çamaşır makinasına gelen temiz suyu oradan alacağız. Pis su giderine gelince, benim tuvalet giderine silikonla kapattığım kapağa, makinenin pis su giderini veren boru çapında bir delik açıp, etrafını silikonlayın. Böylelikle pis su, tuvaletin giderine verilmiş olacaktır. Boruyu makinanın arkasından altındaki mdf bin de altından direk deliğe vereceğiniz için görünmeyecektir de. Kapı konusunda da, akordiyon kapılar satılmakta. Google da aratırsanız karşınıza çıkar. Akordiyon kapıyla da kırmaya dökmeye gerek olmadan sorunu çözmüş olursunuz. Benim aklıma gelen bu yöndedir. Farklı fikirler de türetebiliriz takıldığınız noktada. Selamlar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir